Kreditų bedarbiams mitai ir realybė
Kuomet yra investuojami milijonai į paslaugos reklamą ir kuomet tos paslaugos reklamą mes matome kiekvieną dieną, didžiąją jos dalį, tuomet galime pradėti abejoti ar tikrai viskas ką girdime apie šią paslaugą yra realybė. Panašiai yra ir su priešingu vaizdu – kuomet bandome atsverti visą marketinginę propagandą, kurią girdime, tuomet bandome lenkti lazdą į priešingą pusę ir kartais tą darome per smarkiai. Tokiais atvejais yra be galo sudėtinga susidaryti objektyvų vaizdą ir nuomonę apie konkrečią paslaugą. Čia mes be abejo, kalbame apie kreditus bedarbiams, kurie sulaukia tiek daug dėmesio tiek už juos proponuojančių bendrovių (na, kurios tą yra suinteresuotos daryti), tiek iš jas oponuojančių socialinių aktyvistų ir panašiai. Todėl labai svarbu suvokti šių kreditų mitus ir kaip jie skiriasi nuo realybės.
Teiginys #1: Kreditai bedarbiams yra suteikiami tik nepalankiomis sąlygomis.
Realybė: Šis mitas apie skolinimą nedirbantiems ateina iš labai primityvaus suvokimo apie tai, kaip nustatoma prekės ar paslaugų kaina. Techniškai toks požiūris yra teisingas, kad kuo rizikingesnė paskola, tuo didesnių palūkanų prašys skolintojas, tačiau jis pasako tik pusę istorijos. Iš esmės, tie, kurie skolina nedirbantiems jau yra įtraukę visas galimas rizikas į siūlomos paskolos kainą. Kadangi praktiškai visuomet paskolos bedarbiams yra suteikiamos standartizuotai, tai reiškia visiems vienodomis sąlygomis, todėl jos nėra keičiamos individualiais atvejais. Taip elgiamasi, nes kiekvieno individualaus atvejo išanalizavimas, kai turima šimtus ar net tūkstančius klientų kiekvieną mėnesį, kainuotų daugiau nei minimaliai didesnės rizikos prisiėmimas suteikiam kreditą vienam ar kitam bedarbiui mažesnėmis palūkanomis nei būtų kitu atveju. Tiesa, jei norėtumėte skolintis individualiai ar tokioje bendrovėje, kuri turi ne daug klientų yra jos darbo specifika yra kiekvieno kliento analizė, tuomet šis mitas tikrai taptų realybe. Tačiau jei skolinsitės ten, kur greitos paskolos yra suteikiamos masiškai, tuomet šis mitas ir liks mitu.
Teiginys #2: Kreditai bedarbiams niekada negali sukelti jokių problemų.
Realybė: Perkant televizorių mes niekada negalvojame, kad mums dėl to gali kilti kažkokių problemų. Aš nusiperku televizorių, sumoku pinigus ir pardavėjo daugiau nebematau. Nebent tais atvejais, kai televizorius sugenda per garantinį laikotarpį aš grįžtu pas pardavėją. Bet kreditai bedarbiams yra sutekiami su kitokia specifika. Čia sanderis nesibaigia kuomet jūs gaunate pinigus į savo sąskaitą pasiėmę greitąjį kreditą, jis viso labo tik prasideda, o su juo prasideda ir visos potencialios bėdos, kurių gali būti tikrai ne viena. Jei pasiimtą kreditą galėsite grąžinti laiku – viskas super. Tačiau jei pavėluosite – jums prasidės didelės problemos. Viena iš jų ir pati mažiausia yra tokia, kad jums teks prasitęsti kredito grąžinimo terminą. Bet net ir čia gali kilti problemų, nes kai jūs rinkotės iš kur imti kreditą bedarbiams tikriausiai net nekreipėte dėmesio į tokius mokesčius kaip paskolos pratęsimas. Dažnai tokio mokesčio paprastai nerasite ir ieškodami. Todėl galbūt jūs ir išsirinkote geriausią paskolos sandorį, bet tik su sąlyga, kad nereikės prasitęsti kredito grąžinimo sutarties. Bet čia tik menkiausia problema. Didžiausios problemos kyla tuomet, kai jūs pamirštate prasitęsti sutartį ir jums yra pradedami skaičiuoti delspinigiai. Jie būna daug didesni nei pratęsimo mokestis. Tokiais atvejais šis kreditas bedarbiams gali pasidaryti itin nepalankus, nes didžiuliai mokesčiai jums kaupsis nė nežinant. Būtent taip daugelis bedarbių krizės laikotarpiu apsisunkino sau padėtį, nes mokesčiai už paskolos negrąžinimą laiku buvo pradėti skaičiuoti neperspėjant tų, kurie pasiėmė šiuos kreditus.